Korth = tiszta luxus, és germános túlprecízkedés egyben

A németek mindig is híresek voltak a precizitás túlzásba viteléről, amire hadifegyverek esetében nem ritkán rá is fáztak. Willi Korth sem lett ez alól kivétel, hiszen a nevével fémjelzett revolverek csodálatos minőségűek, szuperprecízek, de egyben végsőkig kihegyezettek, például a szűk töltényűreikbe nem minden lőszer fér be. Ugyanakkor csúcsminőségük olyan árkategóriába sorolja be őket a maroklőfegyverek közt, ami hasonló a luxusautók és luxuskarórák világához.

A tartalom nem elérhető!
Engedélyezd a sütiket, hogy felold a tiltást.

A Korth revolvermodellek közül egy 5-lövetű .357 Magnum és egy 6-lövetű .22 LR példányt tesztelhettünk, mindkettő az 1960/70-es évek fordulójáról való. Ennek ellenére felületkezelésük, állapotuk még mindig szinte újszerűnek mondható.

Ezen fegyverek elsődleges élményfaktorát nem is a lövészet, hanem a mechanika tökéletes kidolgozása jelenti. Mert lövészet közben volt jópár kellemetlenség, de ez elsősorban a fegyverek túlzott kifinomultságából adódott, tehát a .22 LR példány elsütőszerkezete úgy tűnik, kifejezetten az ELEY sportlőszerhez volt beállítva, mással sütési nehézségek voltak.

A .357-esnek meg régimódi – lövés közben fájdalmas – famarkolat volt a nagy hátulütője, illetve, hogy annyira precízek az illesztések, hogy nagyon nehéz a hüvelyek ürítése, és revolverezés közben időnként érezni a tűzfalhoz súrlódó hüvelyfenék szorulását. Bár ez effektíve akadályt nem okoz, csak érezni a szuperfinom sütésen, rosszabb minőségű fegyveren ez észre sem lenne vehető.

A Korth revolverek jellegzetessége, hogy a tok jobb oldalán a sátorvas elülső részén levő nyomógomb megnyomása után a dob a kidöntőkarjával együtt kompletten lehúzható. cserélhető.
A dob cserélhetősége mellett ezen revolverek másik kuriózuma a dobnyitás. Sem a Colt, sem a Smith and Wesson rendszerét nem vették át, ehelyett a dobnyitó a kakas felhúzófelülete alatt levő kerek, recézett gomb, amit előre kell tolni.

Németh Balázs kolléga 10 méterről 5 lövést egy lukba lőtt 10 méterről, én meg revolverezve alkottam egészen szépet a .357 Magnummal. 25 méterről 5-ből négy lövés többször is a 9-es vagy a 10-es körnél (szabványos 8-a pontlövő lőlap) kisebb területen csapódott be, úgy, hogy nem kifejezetten drága sportlőszerrel próbáltuk. A .22 LR-rel hasonlóak voltak a tapasztalatok, de sajnos az elcsettenések rontották a koncentrációnkat.

(Warning: Egy helyen hülyeséget beszélek a videóban: a Korth öntöltő persze, hogy nem görgős, hanem billenő retesztestes zárolású.)

A tesztelt Korth revolverek utódainak újkori ára olyan 4 ezer euróról indul, míg ezek a kiváló állapotú használt darabok ezer euró környékén megvásárolhatóak a www.kapszli.hu-nál.

(Fotó: Fattyu)

Vélemény, hozzászólás?